Jdi na obsah Jdi na menu
 


Martha Graham

"Tanec je skrytý jazyk duše."

     Martha Graham se narodila roku 1894 v Pittsburghu. V 16 letech propadla tanci a protančila celý život. Po škole působila jako lektorka v New Yorku a později si založila vlastní taneční školu. Zasloužila se o vznik tanečního oddělení na Juilliardu.

     V roce 1936 vytvořila choreografii "Kronika", která znamenala začátek nové éry v moderním výrazovém tanci. V tanci často používala metafory a vztah smrštění - uvolnění. Distancovala se od pojmenování "moderní tanec", protože toto označení bylo podle ní relativní - časy se mění a chápání moderního také. Preferovala označení "výrazový tanec".

     Těžké období přišlo po smrti matky, přátel a blízkých spolupracovníků. S věkem dorazily deprese a zoufalství ze stárnoucího těla, které se pokusila utopit v alkoholu. Její choreografie byly více hrané než tančené a Martha nakonec na nátlak kritiků i ostatních opustila jevištní scénu. Své poslední vystoupení však odtančila až v roce 1970, tedy v 76 letech, a o dva roky později přestala pít, obnovila svůj soubor a opět tvořila choreografie.

      Martha Graham zemřela na zápal plic v roce 1991, kdy jí bylo 96 let.